Projekti 1970-2020


2017

<--  1 2 ...  --> 

LF16M04 Grāmata par Amerikā dzīvojošiem latviešiem "Neesam aizbēguši"
08.12.2017

7. decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tika atvērta grāmata Neesam aizbēguši, kuras autore ir ASV dzīvojošā publiciste Tatjana Žagare-Vītiņa. Grāmata deviņos stāstos atklāj Amerikā dzīvojošu vai uzaugušu latviešu dzīvesstāstus. Tā ne tikai ieskicē dažādu paaudžu pieredzi, dzīvojot trimdā, bet, galvenais, parāda, kā šo cilvēku dzīve aizved viņus atpakaļ pie Latvijas. Visi grāmatas varoņi pēc neatkarības atgūšanas aktīvi iesaistījušies Latvijas dzīvē, ziedojot savu laiku, zināšanas un līdzekļus.

Lasīt vairāk ...


Apsveicam!
18.11.2017

Sveicam žurnālisti Helgu Merits saņemot Baltijas asamblejas medaļu par dokumentālo filmu “Baltijas universitāte” (LF14L02)!

Lasīt vairāk ...


LF17M03 Stāstu sega Latvijai.
18.10.2017

Vakar Latvijas Nacionālās Bibliotēkas ātrijā notika vairāk nekā 1000 iesūtīto kvadrātiņu šķirošana. Projektu veic muzejs Latvieši Pasaulē (LaPa). Drīz sāksies šūšanas darbi, lai izveidotu stāstu segu. Par katru kvadrātiņu varēs arī lasīt gatavotāja stāstu. Stāstu sega nākamajā gadā ceļos pa Latvijas pilsētām, bet ap Jāņiem būs apskatāma LNB.

Lasīt vairāk ...


LF16L18 “Jettes DIENU grāmata” 10.10.2017

Klausieties Jettiņas dienasgrāmatu lasījumus.

Jette Užāne - dzīvesstāsts, kas iedvesmo.

Klausieties Jettiņas dienasgrāmatu lasījumus.

„Es gribu Jūs iepazīstināt ar izcila un ļoti stipra cilvēka dzīvesstāstu. Varbūt tas ļaus uzdrošināties veidot savu vienīgo dzīvi kā mākslas darbu! Jette Užāne – cimdu adītāja, filozofe, stāstniece, sieviete, kas visu savu dzīvi ir pavadījusi invalīdu ratiņos un uzvarējusi savu likteni, likusi tam smaidīt, kad bijis skumji un smieties, kad bijis grūti,” saka Cimdu Jettiņas (tā viņa pati mēdza sevi saukt) mūža gaitas un darbu zinātāja Elīna Apsīte.No sirds priecājamies par LF atbalstītā projekta LF16L18 “Jettes DIENU grāmatas” iznākšanu. Grāmatā apkopotas cimdu adītājas Jettes Užānes (Cimdu Jetiņas) filozofiskās dienasgrāmatu piezīmes no 1941. līdz 1962. gadam. Apsveicam Elīnu Apsīti un pateicamies par ieceri, kas nu kļuvusi par skaistu izdevumu!
29.09.2017

Lasīt vairāk ...


2017. gada projektu konkursa uzvarētāji .
12.08.2017

Lasīt vairāk ...


LF17M27 Mākslas filmas "Bille" materiāla piefilmēšana un atlase montāžai.
24.04.2017

Vai zinājāt, ka romāna “Bille” pirmā daļa vispirms tika publicēta ASV izdevniecībā “Mežābele” un tikai 1995. gadā Latvijā? Vizmas Belševicas triloģija "Bille" —viens no izcilākajiem latviešu prozas darbiem, kas 20. gadsimta 90-ajos gados mainīja priekšstatu par bērnības atmiņu atainojumu literatūrā pēc Otrā pasaules kara un neierasti tieši tēlo bērna un vecāku, bērna un pasaules attiecības.

Lasīt vairāk ...


LF12M39 Dokumentālā filma “Vārpa – apsolītā zeme”
06.04.2017

Bēgdami no „sarkanā pūķa” un smagajiem apstākļiem Latvijā pēc Pirmā Pasaules kara, vairāk nekā 2000 baptistu, kas sevi dēvēja par atmodniekiem, devās uz Brazīliju. Pravieši to bija pasludinājuši par apsolīto zemi, kur jādodas sagaidīt pasaules galu un Kristus otrreizējo atnākšanu. Pēc viņu domām, tieši no turienes pēc attīrīšanās no pasaulīgiem grēkiem izredzētā tauta tikšot „parauta” debesīs. Kad tas nepiepildījās, ekstrēmākā izceļotāju daļa garīgo līderu vadībā izveidoja kristīgu komūnu ar askētisku un reliģiski piepildītu dzīvesveidu.

Lasīt vairāk ...


LF12M39 Dokumentālā filma “Vārpa – apsolītā zeme” par latviešu baptistu izceļošanu uz Braziliju 20. gadsimta 20-to gadu sākumā.
06.04.2017

12. aprīlī ar pirmizrādi Rīgā noslēdzās projekts “Dokumentālās filmas “Vārpa” veidošana”. Filma sniedz ieskatu līdz šim mazzināmā latviešu izceļošanas vēstures lappusē – latviešu baptistu izceļošanā no Latvijas uz Brazīliju 20. gadsimta 20. gadu sākumā. Bēgdami no sarkanā pūķa un smagajiem apstākļiem Latvijā pēc Pirmā Pasaules kara, vairāk nekā 2000 baptistu, kas sevi dēvēja par atmodniekiem, devās uz Brazīliju. Izmantojot vēsturiskas fotogrāfijas, dokumentus un dzīvesstāstus, parādīta izceļotāju dzīve Vārpas kolonijā tās dibināšanas un uzplaukuma laikā. Izceļotāju pēcnācēju intervijas ļauj ielūkoties Vārpas ikdienā mūsdienās un centienos saglabāt latviskumu. Atrodoties ilgstošā labprātīgā nacionālā un reliģiskā izolācijā, Vārpa līdz mūsdienām ir saglabājusies kā latviskuma saliņa Brazīlijas vidienē. Filmā redzams, ka nedaudzie palikušie vecākās paaudzes ieceļotāju pēcnācēji vēl joprojām runā un dzied latviski, cep rupjmaizi un glabā zārku bēniņos, taču jaunākā un vidējā paaudze Vārpu jau ir pametusi. Filmas veidotāja Brigita Tamuža saka: ”No sirds vēlreiz pateicos Latviešu Fondam par atbalstu, izpratni un ticību projekta rezultātam!”

Lasīt vairāk ...


LF15L19 "Trimda dimd!"
01.04.2017

Video projekts "Trimda dimd" - intervija ar Maru Peleci.

Lasīt vairāk ...


LF17M04 Simts raksti tiem, kas meklē gaismu
07.02.2017

Grendze ir aicināta veidot vienreizēju, nepastāvīgu izstādi Latvijas Nacionālās Bibliotēkas telpās. Bibliotēka pieprasa, ka viss darbs tiek gatavots Latvijā, ko Grendze arī darīs šī gada aprīlī, Cēsīs. Citām instalācijām Grendze ir izmantojusi izejmateriālus lielos kvantumos, bet šai izstādei viņa strādās citādāk: vajadzēs tikai 100 grāmatu, viena katram Latvijas gadam. Grendzei ir nozīmīgs ne tikai grāmatu skaits bet arī, ka tās būtu sarakstījuši latviešu autori, latviešu valodā. Grendze apsver saistību ar 4. maiju - balto galdautu svētkiem. Dreļļu raksti, tipiski latviskam galdautam, redzami melnā grīdā bibliotēkas galvenajā vestibīlā. Grendze domā līdzīgus rakstus izveidot savā darbā, uzsverot vizuālo saspēli starp drukāto tekstu, zīmētiem rakstiem un izgrieztiem logiem. No tiem veidos bērzu mizām līdzīgus karogus, kurus karinās telpas griestos, to pārveidojot par sapņainu vietu.

Lasīt vairāk ...


LF17M03 Stāstu sega Latvijai
07.02.2017

Ilgtermiņa projektā “STĀSTU SEGA Latvijai” tiks veidota lielizmēra "patchwork" sega no daudziem gabaliņiem, kurus darinās latvieši, kuri dzīvo ārpus Latvijas robežām. STĀSTU SEGAS gabaliņus veidos pēc brīvas izvēles – izšūt, aust, adīt. Katram gabaliņam klāt būs pievienots darinātāja vārds, dzīvesvieta, īsa biogrāfiska un izceļošanas informācija. Iespējams arī, ka gabaliņi ir kādas grupiņas kopdarbs, piemēram, kādas skolas klases. Tiks mudināta vecākās paaudzes palīdzība, mācot jaunajai paaudzei latviešu rokdarbu tehnikas gabaliņu veidošanā.

Lasīt vairāk ...


LF17M28 “Brošūras “Tās ir atmiņas, kas sāpēs mūžam... Krāslavas novada represēto stāsti vēsturei” izdošana”
02.02.2017

Krāslavas novada dome ciešā sadarbībā ar kādreizējās Krāslavas politisko biedrības aktīvistiem (kontaktpersona Ērika Andžāne) lūdz Latviešu fondu līdzfinansēt senu Krāslavas politisko biedrības sapni par informatīvā materiāla - brošūras “Tās ir atmiņas, kas sāpēs mūžam... Krāslavas novada represēto stāsti vēsturei” izdošanu... Krāslavas novadā šobrīd dzīvo tikai vairs nedaudz vairāk par 35 politiski represētajiem, pirms desmit gadiem bija gandrīz 400... Vēstures traģisko lappušu aculiecinieku kļūst arvien mazāk, lielākā daļa materiālu glabājas līdz galam neapkopoti, tāpēc ir ļoti būtiski saglabāt vēstures liecības nākošajām paaudzēm.

Lasīt vairāk ...


LF17M23 Auditorijas piesaiste mūsdienu latviešu mūzikas vērtībām
02.02.2017

Projekts veidots kā starpdisciplinārs muzikāls vēstījums par mūsdienu latviešu profesionālo mūziku. Projektu izpilda 12 spilgti latviešu komponisti, 20 latviešu kamermūziķi, video mākslinieks un muzikologs (iesaistīto pušu saraksts atrodami e-pasta pielikumā). Jaundarbi, to interpretācijas un mūzikas ieraksti, katra skaņdarba ieceres mākslas video un arī populārzinātniski raksti – visi projekta elementi savijas darbā vienotam mērķim. Rezultātā taps 12 jaundarbu mūzikas ieraksti ar oriģināliem mākslas video un populārzinātniskiem rakstiem par skaņdarba saturu, stilu, interpretāciju, komponistu, kas 2018. gada laikā ik mēnesi tiks publicēts interneta portālā “Satori.lv” kopā ar saiti uz mūzikas video youtube kanālā “Jaunā latviešu kamermūzika”. Šie raksti tiks tulkoti uz angļu valodu, tādējādi aizsniedzot arī starptautisko publicitāti. Mūzikas video kopā ar rakstu angļu valodā tiks publicēti biedrības “Radoši” mājaslapā www.airalaivinaartists.com un www.musiclatvia.lv (plānots).

Lasīt vairāk ...


LF17M20 Kopsim jūras gēnu latviešos!
02.02.2017

Salacgrīvas Jūrniecības pulciņa dalībnieki kopā ar bijušo jūrnieku Ēriku Streiču (režisora J.Streiča brāli), žurnālistu Gintu Šīmani un operatoru Raivi Struncenu vasarā brauks pieredzes apmaiņā pie Pāvilostas jaunajiem jūrniekiem. Apmeklēs vienaudžus Engurē, Rucavā, Liepājas jūrskolā. Tāpat tikšanās paredzēta jaunsargu vasaras nometnēs - gan Vidzemē, gan - Kurzemē. Projekta realizācijā aktīvi iesaistīsies biedrība "Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs". Kontaktpersonas visās tikšanās vietās būs tuvāko bibliotēku bibliotekāri.

Lasīt vairāk ...


LF17L17 Imanta Ramiņa bērnu operas "Lakstīgala" PIRMUZVEDUMS un izrādes Latvijā
02.02.2017

Projekta mērķis ir radīt mākslinieciski augstvērtīgu un spilgtu operas izrādi bērniem latviešu valodā. Mērķauditorija ir bērni un jaunieši vecumā no 5 līdz 15 gadiem, ģimenes, mūzikas skolu audzēkņi un citi interesenti gan Rīgā, gan citās pilsētās. Nozīmīgu ieguldījumu šis iestudējums dos jauno mūziķu izaugsmē, jo galveno lomu - Lakstīgalu saskaņā ar komponista ieceri izpildīs Rīgas Doma meiteņu koris TIARA un 20 konkursa kārtībā izvēlētas dziedātājas no visas Latvijas. Koristēm tiks dota iespēja pilnveidot savas muzikālās un skatuviskās dotības izcilu profesionāļu vadībā, kuri strādās gan pie inscenējuma radīšanas, gan darbosies meistarklasēs ar jaunajām dziedātājām. TIARAS sastāvā ir Rīgas Doma kora skolas audzēknes, kas nākotnē veidos jauno mūzikas profesionāļu paaudzi, tādēļ katrs radošais projekts ir investīcija mūziķu profesionālajā attīstībā. No LF pieprasa $10000 (Latviešu fonda atbalsts 10000 USD - segtu atlikušo daļu orķestra mūziķu atalgojumam (daļa nāk no LDz un daļa no LNO Ģildes) Aira Birziņa, Valdes locekle Rīgas Doma meiteņu kora biedrība Diriģente AIRA BIRZIŅA (1968) absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas nodaļu, Edgara Račevska, Ivara Bērziņa klasi(1992) un Imanta Kokara klasi(1995). Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģente, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētā profesore, LNKC koru nozares padomes eksperte, Valsts Kultūrkapitāla fonda Tradicionālās kultūras nozares eksperte. A.Birziņa ir vairāku nozīmīgu kormūzikas svētku un izglītības programmu iniciatore un organizatore. Kopā ar koriem guvusi uzvaras starptautiskos koru konkursos. Regulāri vada meistarklases un kursus, uzstājas lekcijās, semināros un konferencēs Latvijā un ārvalstīs. Apbalvota ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas prēmiju, 2015.gadā iecelta par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieci, kā arī apbalvota ar Rīgas Domes balvu „Baltais zvirbulis”.

Lasīt vairāk ...


LF17L07 Apgaismojums tautas deju lieluzvedumam XIV Vispārējos Latviešu Dziesmu un Deju Svētkos ASV
02.02.2017

Tautas deju lieluzvedumu vadīs Astrīda Liziņa ar Filadelfijas Dzirksteles dejotāju palīdzību. Lieluzvedums būs 2017.g. 2. jūlijā Royal Farms arēnā Baltimorā. Lieluzvedumā piedalās dejotāji no dažādām paaudzēm un visām pasaules malām. Dalībnieki ir pieteikušies no ASV, Kanādas, Latvijas, Īrijas. Lieluzveduma tēma ir Dejā uz Latvijas simtgadi - dejās parādīsim tautas deju attīstību/maiņu 100 gados, no brīvās Latvijas laikiem, trimdas un tagadējās Latvijas un diasporas. Apgaismojums tautas dejām ir ļoti svarīgs. Tas izceļ un parāda krāšņos tautas tērpus un publika var izbaudīt raitos deju soļus un veidotos rakstus.

Lasīt vairāk ...


LF17L01 TILTS-Medību Pils
02.02.2017

TILTS ir aicinājis Valmieras Drāmas Teātri ar H. Gulbja lugu "Medību pils" viesturnejā 2017.g. septembrī apciemot 15 ASV latviešu centrus. Izrādes dalībnieki būs pieci izcili aktieri un režisors. Cieši sadarbojoties ar lokālajiem izrāžu rīkotājiem un koordinējot izrādes ar viņu sabiedriskajiem kalendāriem, sagaidām, ka izrādes varētu piesaistīt ap 1,500 skatītāju. Īsumā lugas sižets ir sekojošs: Mežā medību pilī vientulībā dzīvo mate (Anna) un meita (Lauma). Lauma ir atteikusies no sapņa par studijām Rīgā, lai palīdzētu mātei saimniecībā. Sieviešu dzīvēs ienāk trīs vīrieši: Arnis (jauns mežsaimniecības palīgstrādnieks), un divi tūristi no Rīgas - Egīls un Induls, kuŗi kādā ziemas vakarā lūdz naktsmājas. Satiktie vīrieši un viena iedvesmojoša nakts saruna un tam sekojošās mīlestības vēstules ar Egīlu liek Laumai no jauna sapņot par studijām Rīgā. Sapņi atkal šķiet reāli un piepildāmi, tāpēc viņa nolemj mainīt savu dzīvi un iekaŗot nesasniedzamo pilsētu.Vai izdosies un ko teiks mate?

Lasīt vairāk ...


LF17M17 Otrpus Baltijas jūrai. Zviedrija. Latviešu bēgļu izjūtu un pieredzes dokumentējums tekstos
02.02.2017

Pētījumā autore pievērsīsies latviešiem Zviedrijā noteiktā laika posmā (1944-1954) Uzmanība pētījumā tiks pievērsta bēgļu pieredžu dokumentējumam (literāros tekstos), dodoties svešumā.

Lasīt vairāk ...


LF17M15 Baltimoras dziesmu svētku mājaslapa
02.02.2017

Mājaslapa jau izveidota pagājušā gada aprilī, Elgas Ozolas izpildījumā ar Imanta Mohseni technisko palīdzību. Tajā gadā galvenais mērķis bija informēt publiku cik vien iespējams par svētku sarīkojumiem, novietojumu, viesnīcām, pieteikšanos un agrām ziedošanas iespējām. Ar rudeni pienāca klāt pirmais lielais projekts: uzstādīt skaidru, kārtīgu veikalu kur pārdot svētku biļetes. Bet šis lūgums ir jaunam posmam mājaslapai, jo tagad ar 2017. gadu sākam visādus lielākus projektus ar citādu mērķi: sagatavot un saorganizēt tos, kas 2016. gadā izteica interesi. 2017. gadā gatavojam vairākas sistēmas: ar janvāri ievietojām sistēmu kopkoristiem viegli noklausīties savu balss ieskaņojumus. Februārī ievietosim veidlapu reklamētājiem iesniegt materiālus svētku vadonim, sistēmu jaundeju tiesnešiem izvērtēt conkurentus, un vairākas iespējas ziedotājiem. Ar martu ievietosim brīvprātīgo pieteikšānās sistēmu. Visi šie projekti izbeigsies ar Baltimoras dziesmu svētkiem, kuri notiks šī gada jūlija sākumā.

Lasīt vairāk ...


<--  1 2 ...  --> 
Arhīvs
2020 (33)2019 (15)2018 (10)2017 (23)2016 (42)2015 (29)2014 (17)2013 (13)2012 (15)2011 (10)2010 (06)2009 (05)2008 (02)2007 (04)2005 (04)2004 (03)2003 (01)2002 (01)2001 (01)2000 (01)1999 (01)1998 (01)1997 (01)1996 (01)1995 (01)1994 (01)1993 (01)1992 (01)1991 (01)1990 (01)1989 (01)1988 (01)1987 (01)1986 (01)1985 (01)1984 (01)1983 (01)1982 (01)1972 (01)